Buďte kreativní a tvořte z moduritu!

Drobné figurky z moduritu si může vyrobit opravdu každý. Modurit se většinou prodává v základním bílém tónu, ale vyrábí se i zbarvený. Pokud se rozhodnete vyrobit si tuto modelovací hmotu sami doma, můžete k základním surovinám, což jsou jedlá soda, voda a škrob, přidat potravinářská barviva. Tak získáte modelovací hmotu ve všech možných barvách. Navíc po zaschnutí můžete moduritové výrobky barvit například temperovými barvami. Modurit se velmi snadno zpracovává, právě jeho tvárnost je jeho největším kladem. Na vzduchu však začíná tvrdnout. Pokud chcete hotovou figurku zachovat, uvařte ji ve vodě nebo upečte v troubě. Hmota bude pak velmi pevná a tvrdá.
modelovací hmota
Jak se s moduritem pracuje?
Chcete-li vyzkoušet se svými dětmi něco vymodelovat, je modurit skvělou volbou pro Vaše i jejich modelářské začátky. Než začnete modelovat, je třeba hmotu uvést do tvárného stavu. Hmotu lehce prohněťte v rukách, případně ve vlažné vodě. Je-li modurit čerstvý, může být trochu více lepivý, pak je dobré namáčet si ruce během modelování do vody, aby se tolik nelepily. Modurit formujte stiskem, tlakem ruky či můžete použít malé nožíky či špachtle a nástroje určené pro práci s moduritem. Využít můžete i nůžky k dekorativnímu nastřihávání hmoty. Začněte výrobou menších dekorací, jako jsou například knoflíky, drobné reliéfy či figurky, až získáte jistotu v práci s touto hmotou, můžete se směle pustit do větších plastik.
Jak postupovat dál, když je výrobek vymodelovaný?
keramický pták
Tvrzení moduritových výrobků probíhá za vyšších teplot. Buď můžete výrobek povařit ve vroucí vodě, nebo jej nechat ztvrdnout v kuchyňské troubě při teplotě 100 -150 stupňů. Výrobek tam podle jeho velikosti ponechte 10 až 40 minut. Takto vytvrzený výrobek lze omalovat například temperovými barvami či nalakovat bezbarvým lakem. Dobrou zprávou je, že modurit je zdravotně nezávadná hmota a je proto ideální i pro dětské tvoření.

1 rokem ago