Co počít se zbořeništěm?

Čas od času nějaký objekt doslouží. Třeba už je v natolik havarijním stavu, že ho dál nelze užívat a oprava by byla příliš nákladná nebo i vysloveně nemožná, třeba překáží ve výstavbě něčeho modernějšího, lepšího a důležitějšího, třeba jsou s ním nějaké jiné potíže, kvůli kterým musí zmizet z povrchu zemského.
domy po zemětřesení
Zbořit takovou budovu nemusí být zase až takový problém. Samozřejmě pokud se nejedná o obří objekt, na který nestačí pár chlapů s krumpáči, nebo o budovu v obydlené lokalitě, kde je takové bourání složité a řešení v podobě odstřelu nepřichází v úvahu.
Ale ať už tak nebo onak, nakonec jde zvolený objekt k zemi. A to klidně i tehdy, když jsou proti tomu lecjací aktivisté, kteří se snažívají bourání čas od času zabránit.
Z domu nakonec zbude jenom hromada stavebního odpadu – rozlámané cihly, kusy opadané omítky, popadané střešní tašky, polámané krovy, okenní rámy s rozbitými skly,… Už se to jenom odveze a může se začít stavět něco lepšího.
zbořené domy
Jenže ono se lehko řekne, že se to odveze. Ovšem je toho strašná spousta, je to notně nehomogenní směsice všeho možného, a proto se to jen tak snadno nepřemístí, a to už ani nemluvě o tom, že ne na každé skládce podobný odpad přijímají.
A co teď s tím? Na místě to nechat nelze, a dokud to tu leží, stojí i navazující práce, krátí se termíny, mění plány,…
Co by v tu chvíli leckdo dal za to, kdyby měl ! Kdyby se našel někdo, kdo by to odsud promptně odklidil.
Pokud s tím takoví stavebníci, respektive bořitelé, nechtějí mít moc starostí, obrátí se vesměs na odborníky. Na ty, kdo dobře vědí, jak a kam odklidit nepoužitelné cihly, betonové tvárnice, beton, dlaždice, střešní tašky a další stavební odpad. Takoví se svého úkolu hravě zhostí, ať už jde o sebevětší haldu všeho možného, aniž by s tím byly potíže třeba kvůli eventuálnímu porušení legislativy, již mají takoví lidé v malíčku. Vědí, co a jak ekologicky zpracovat, co a jak recyklovat a s čím se už nic nenadělá.
Jsou tak rychlí a profesionální! A díky nim záhy může na místě zbořeniště začít vznikat novostavba. Na kterou už místní lidé dost možná více než netrpělivě čekají.

5 roky ago