Jak na důležitá rozhodnutí?

Rozhodujete se pro koupi nového domu, auta nebo třeba jen pračky? Nebo se rozhodujete, kam na dovolenou? Nejsou to lehká rozhodnutí a každému takovému vážnějšímu rozhodnutí by měla předcházet řádná analýza.

Analýza je rozbor všech pro a proti, rozbor, z kterého by mělo jednoznačně vyplynout, jestli chceme to či ono auto, ale také rozbor, jestli vůbec potřebujeme nové auto anebo nám bude stačit ojeté, anebo nakonec nepotřebujeme žádné auto a budeme jezdit autobusy a vlaky.

rozhodnutí

Drobné analýzy děláme dnes a denně ani si je nemusíme uvědomovat. I když si říkáme, že jsme se rozhodli v okamžiku, přece jen náš mozek musel udělat v setině sekundy analýzu a rozhodnout. Do analýzy zahrnujeme jak naše zkušenosti, z toho, co už jsme zažili, co už se stalo, ale také předvídáme vývoj do budoucna a co všechno se může stát. Ale některé analýzy daleko překračují náš osobní život. Třeba taková technická analýza Tradecz předvídá otázky kolem finančních trhů. Pokud se analytik, jak se říká, sekne vedle, tak to může mít za důsledek nevyčíslitelné finanční ztráty pro investiční společnost nebo banku. Udělat si technickou analýzu našich financí v domácnosti také není úplně od věci. Počítat dopředu s většími výdaji v budoucnosti a uskromnit se v přítomnosti, to nám do budoucna může přinést jedině plusy a můžeme se vyhnout finančním problémům, půjčkám apod.

rozhodnutí

Analýza neboli rozbor, to skutečně znamená rozebrání našeho problému do podrobností, zahrnout do toho všechna pro a proti, ale také předvídat, jak se může situace vyvíjet za rok atd. Nedělejte ukvapená rozhodnutí, která ovlivní váš život, ale zvažujte pečlivě zvlášť finanční otázky, a když máte možnost, raďte se i s odborníky. Můžete se tak vyhnout případným problémům v budoucnosti, kdy si budete říkat, co by, kdyby, ale vaše rozhodnutí už nepůjde vzít zpátky.

2 roky ago